Az Erasmus+ Joint Environmental Training című pályázat 3. nemzetközi találkozója

Pályázatunk keretein belül olasz, horvát és francia középiskolás diákokat láttak vendégül iskolánk tanulói október első hetében.
Az előkészületek már az előző tanév végén megkezdődtek: összeállítottuk a programokat a pályázati témának megfelelően és megbeszéltük, melyik ország milyen munkát végezzen el szeptemberben a találkozó előtt.
A fenntartható környezetre való nevelés témakörén belül diákjaink powerpoint prezentációkat készítettek

  • a saját országaik élővilágáról
  • a helyben és lakóhelyük környékén készülő termékekről
  • a biomimicryről (a természet megfigyelése és a legjobb megoldásainak lemásolása).
    Ezen kívül kérdéseket gyűjtöttek a diákok és tanárok a számítógép és okostelefon használattal kapcsolatos témakörben.

A találkozó első napján a Szent Mártonos diákok körbevezették a külföldi vendégeinket az iskolában, majd következtek a prezentációk. A diákok hozzászoktak egymás akcentusához és láthatták, melyik nemzet hogyan dolgozta fel az adott témákat.
Szikszó város polgármestere finom ebéddel, magyaros vendégszeretettel fogadta a nemzetközi csapatot az Inkubátorházban. Ezután diákjaink idegenvezetésével ismerkedtek a külföldi vendégek a város látnivalóival.


A délelőtti elméleti munkát gyakorlati foglalkozások követték Deteken a Farkas család otthonában a délután folyamán. Házi joghurtot kaptunk az anyukától, melyet mi ízesíthettünk házi lekvárral. Megismerkedtünk a sajtkészítés fortélyaival, meg is kóstoltuk az elkészült sajtokat, modern vajköpülőt láttunk dolgozni, kipróbálhattuk a tésztagyúrást –és nyújtást és láttuk miből és hogyan készül a túró. Megnéztük, hogy hogyan tartják az állatokat és megtudtuk, hogy lehet önfenntartónak lenni a mai világban. A programok végére elkészült a minden részletében házi túrós tészta, így estére elmondhattuk, hogy a helyi termékeket nem csupán láthattuk, hanem mindet meg is ettük. Köszönjük a Farkas családnak a feledhetetlen élményeket!


Pályázatunk komolyan foglalkozik a fogyasztói társadalom problémáival. Azt szeretnénk elérni, hogy Európa fiataljai olyan gondolkodó felnőttek legyenek, akik csak azt veszik meg, amire igazán szükség van és tudatosan kerülik a túlfogyasztást.
Délelőtt Karcagra látogattunk az Elektronikai Hulladékhasznosító Kft üzemébe. Megnézhettük a főleg hűtőgépeket és tévékészülékek szétszerelő cég működését. A hulladékmennyiség az udvaron nagyon elgondolkodtató volt.
Délután a Tisza-tavi Ökocentrumban folytattuk a közös tanulást. Ezúttal Magyarország növény –és állatvilágával ismerkedtünk meg közelebbről szárazföldön és vízen egyaránt. A képek önmagukért beszélnek:


Szerdán iskolánk fenntartójának a városába, Egerbe, kirándultunk. Megnéztük, hogy mi, magyarok, hogyan óvjuk és szépítgetjük az épített környezetünket.
Először angol nyelvű idegenvezetéssel, időutazókként jártuk be a várat. Ebéd után a Bazilika meglátogatását követően a Főegyházmegyei Könyvtárról tudtunk meg érdekességeket, majd a csillagvizsgáló interaktív kiállításán próbáltunk ki minden fizikai eszközt. A legtöbb diák kedvenc része a különleges camera obscura bemutatás volt az épület legtetején.


Csütörtökön izgalmas kulturális programmal indítottuk a napot. A gyönyörű Gödöllői Királyi Kastélyban elemében érezhette magát mindenki, aki érdeklődik a történelem, irodalom, művészetek, lakberendezés, kertépítés, zene, öltözködés… iránt.
Délután a többszörös fogathajtó világbajnok Lázár testvérek domonyvölgyi lovasparkjának a vendégei lehettünk. Őshonos magyar házi állatainkat, a magyar lovas hagyományokat, gyönyörű természeti környezetünket tudtuk itt megmutatni a diákjainknak és a külföldi partnereinknek. Erdei kocsikázás és lovasbemutató tette emlékezetessé ezt a programot.


Pénteken a gimnáziumban kezdtük a napot. Sok feladat várt ránk:
A gimnázium aulájában Kispálné Jutka foltvarró kiállítását nyitottuk meg reggel. Ennek megtekintése után a diákok Kispálné Jutka vezetésével foltvarró foglalkozáson vettek részt. Mindenki dolgozhatott varrógéppel, kipróbálhattak különböző varrási módokat. Végül az újrahasznosítás jegyében régi anyagokból varrtak párnákat.
A tanárok közben a pályázat adminisztratív feladatait is elvégezték.
Az utolsó közös délutánunkat Lillafüreden töltöttük, majd este vetélkedővel és búcsúbulival zárult az egy hetes programsorozat. WE LOVE ERASMUS +

Loading


Közzétéve

itt: