ERASMUS+ OLASZORSZÁGI ÉLMÉNYEK

Az Erasmus+ J.E.T. pályázat utolsó projekttalálkozója az olaszországi Foligno városában volt. Öt diák: Kovács Petra, Szegő Fanni, Riczu Fanni (10.A), Szarvas Viktória és Varga Levente (9.A) utazhattak a találkozóra.
Az iskola kisbuszával először Rómába mentünk, ahol István atya ajánlására a Szent István Zarándokházban szálltunk meg. Igazgatónő idegenvezetésével megnéztük másnap Róma nevezetességeit. Hop on hop off busszal és gyalogosan fedeztük föl az örök várost. A csodás városnézést a Szent Péter Székesegyház meglátogatása koronázta meg. Este fáradtan, de élményekkel telve értünk Folignoba, ahol vendégfogadó családok várták a diákokat.

FOLIGNO az olasz Umbria tartomány fontos városa kb. 60 000 lakossal. Ez a mesebeli középkori városkákkal és olajfákkal teli tartomány Olaszország „zöld szíve”, fontos mezőgazdasági terület. Itt tartottuk pályázatunk utolsó nemzetközi projekttalálkozóját, az ITE Feliciano Scarpellini Gimnázium és Szakképző Iskolában.
Csoportjainkat nagy szeretettel fogadták a pályázatban résztvevő olasz tanulók, akik egy ünnepélyes megnyitó után bemutatták iskolájukat és körbevezették jól felszerelt intézményükben a horvát, francia és magyar delegációt. Megnéztük a speciális laborjaikat, informatika termeiket, az általuk gondozott növényeket és ismertették velünk az eddig elvégzett pályázati munkájukat. Ezt követően a Buy Local elnevezésű (helyi termékek vásárlására buzdító és azt megkönnyítő) applikációjukat és az azzal kapcsolatos tevékenységeiket mutatták be nekünk.
Ebéd után minden nemzet ismertette a biomimicry témakörben végzett munkáját, és a restaurációs és újrahasznosító tevékenységeit képekkel és kisfilmeken. Ezután a diákok és a tanárok együttesen folytatták a pályázati munkát két nagy csoportba rendeződve.
Délután közös városnézéssel zártuk az első napot és este folytatódott az ismerkedés.

Erasmus+ J.E.T. OLASZORSZÁG: ASSISI és SPELLO

A projekttalálkozónk első kirándulásán Assisi Szent Ferenc szülővárosába, utazott a nemzetközi csapatunk. Az olasz szent egész életében védte a természetet, különösen az állatokkal volt szoros kapcsolata a legendák szerint. Assisi városa, benne a Szent Ferenc-bazilikával és több ferences emlékhellyel, az Unesco Világörökség része. Szent Ferenc kertjében minden csapat az anyanyelvén olvasta fel a többieknek a Naphimnuszt, miközben élveztük a tavaszi napsütést és a körülöttünk nyíló virágokat.
Tradicionális olasz ebéd után Spello városkájának sikátoraiban és templomaiban folytattuk a kirándulást, igazi kincseket látva a történelem különböző időszakaszaiból.

Erasmus+ J.E.T. Olaszország: BEVAGNA

Bevagna környékének gyönyörű szőlőföldekkel és olajfákkal teli dombvidékét egy népszerű Instagram
helyről, egy óriási pad tetejéről, csodálhattuk meg. Egy gazda saját(!) kápolnájának megtekintése után egy 1896 óta működő borászatba látogattunk el. Megmutatták, hogy hogyan készítik a boraikat: többek között magyar tölgyfa hordóban érlelik a legjobb minőségűeket. Helyi, umbriai finomságokat ebédeltünk a borászatban és közben Assisit láttuk az ablakunkból.
Délután időutazásban volt részünk: középkori selyemkészítő, gyertyaöntő, festő és papírkészítő
műhelyekben láthattuk és próbálhattuk ki a régi mesterségeket. Egy mini színházba is bekukucskáltunk a
fenntartható turizmusra jó példákkal szolgáló városkában.

Erasmus+ J.E.T. – RASIGLIA – SPOLETO
IZGALMAS FENNTARTHATÓ TURIZMUS
Rasiglia:

• olajfák, dombok, völgyek
  • középkori hegyi falu gyors folyású patakokkal
  • vízimalmok, régi foglalkozások emlékei
  • kristálytiszta forrásvíz
  • finom helyi, umbriai ételek

Spoleto:

• szent erdő, faölelés
  • szerzetesek cellái
  • föld alatti mozgójárdák visznek fel